Zastosowanie prętów miedzianych

Rewolucja technologiczna ostatnich stu pięćdziesięciu lat związana jest z rozwojem hutnictwa i metalurgii. Zazwyczaj w jej kontekście myślimy o żelazie i stali, ale nie możemy też zapominać o innym bardzo ważnym metalu. Jest nim miedź, której niezwykłe właściwości sprawiają, iż jest szeroko wykorzystywana w przemyśle, budownictwie, elektronice, a także w dziedzinach sztuki – takich jak rzeźba czy jubilerstwo. Być może inne metale zdają się być bardziej “widoczne”, gdyż buduje się z nich mosty a także stelaże budynków, ale to właśnie przewody, druty i pręty miedziane stanowią trzon wielu maszyn i urządzeń.

Zastosowanie miedzi

Miedź odnajdziemy w wielu różnych stopach, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Ich kolor waha się od złotego do ciemnobrązowego. Metal ten jest świetnym izolatorem, dlatego też możemy ją spotkać wszędzie tam, gdzie potrzebny jest efekt ekranowania. Unikatową właściwością miedzi jest to, iż nie rdzewieje ona (lub dzieje się to bardzo powoli), zwłaszcza gdy zostaje połączona z innymi nieżelaznymi stopami metali. Dzięki temu jest doskonałym surowcem do produkcji armatury wodno-kanalizacyjnej oraz wszelkiego rodzaju rur, a także pokryć dachowych odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz systemów destylacji. Dzięki niespotykanym właściwościom miedzi nie osiadają na niej wodorosty czy inne wodne organizmy, dzięki czemu używa się jej z powodzeniem do konstruowania kadłubów statków, a także budowy mostów i morskich platform wiertniczych i gazowych.

Metal ten jest niezwykle plastyczny i łatwy do obróbki po podgrzaniu, dzięki czemu można z powodzeniem wyginać pręty z miedzi i wykonywać z nich zbrojenia konstrukcji betonowych. Doskonale sprawdzą się one także przy produkcji rozmaitych balustrad czy ogrodzeń. Znajdują również rozległe zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym oraz w meblarstwie.

Zastosowanie prętów z miedzi

Pręty z miedzi najczęściej produkowane są poprzez wytłaczania a następnie rozciąganie. Można je także wyprodukować poprzez wyciskanie ze specjalnej maszyny. Przetwarza się na części samochodowe, rozmaite akcesoria medyczne lub inne precyzyjne elementy maszyn.

Wyroby miedziane są bardzo odporne na rozszerzanie pod wpływem wysokiej temperatury a także są najlepszym przewodnikiem prądu spośród metali nieżelaznych, dlatego tak często używane są w różnego rodzaju instalacjach, m.in. telekomunikacyjnych, wodnych czy grzewczych. Pręty miedziane bardzo często wykorzystywane są w przemyśle przy obróbce skrawaniem. Często służą jako przewodniki jeśli chodzi o wytwarzanie różnego rodzaju kabli, a także do celów specjalnych, takich jak produkcja pojazdów, drutu płaskiego czy do galwanizacji. Wspomniane już właściwości miedzi, zwłaszcza jej przewodnictwo prądu, sprawiają, iż jest to metal często stosowany do produkcji obudów transformatorów a także mikroprocesorów. Znajdują zastosowanie także w produkcji elektronarzędzi oraz uzwojeń silników.

Pręty z miedzi, jak również wszelkiego rodzaju druty i płaskowniki, są podstawowymi produktami, jakich używa się w hutnictwie. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są także w budownictwie, a także przy obróbce blacharskiej, przy konstruowaniu pokrycia dachów, a także przy budowie rurociągów, rynien, kopuł i okładzin na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Pręty wykonane z miedzi występują w rozmaitych wariantach. Mamy do wyboru: pręty sześciokątne, kwadratowe, płaskowniki i kształtowniki. Wszystkie one są niezwykle odporne na działanie rozmaitych czynników, takich jak korozja. Ich zastosowanie zależy głównie od rodzaju, parametrów technicznych, a także technik ich wytworzenia.

Author: exmenus.pl