Na własną rękę, czy zatrudnić fachowca?

Parkiety wróciły do mody i znów są dość popularne. W sklepach możemy znaleźć dużo ofert desek do wyboru. Mamy także możliwość wybrania sobie jasnego drewna i polakierowania go, tak, aby był ciemny i układać różnorakie wzory.
Tylko no właśnie – kto nam ułoży ten parkiet? Czy warto szukać specjalisty, który ma w CV „parkiety układanie”, a może wpisać tą frazę na Internecie i samemu spróbować?

Kiedy przyjdzie fachowiec

Jeśli zatrudnimy fachowca do położenia parkietu, o ile będzie on dobry, nie musimy się o nic martwić. Taka osoba może nam nawet pomóc dobrać drewno, jakie będzie najbardziej optymalne w naszych warunkach – chodzi tu zarówno o finanse, jak i wilgotność w domu i narażenie na wszelkie zniszczenia parkietu. Doradzi w kwestii zabezpieczenia, a nawet sam jest w stanie wykonać potrzebne prace renowacyjne w przyszłości.
Większość z nich ułoży tradycyjną jodełkę z klepek lub cegiełki albo styl bardziej okrętowy. Niektórzy są w stanie ułożyć nawet bardziej skomplikowane wzory z klepek, przy czym nie będą się męczyć, starając się zrozumieć jak to ma być.
Korzystając z pomocy profesjonalisty możemy mieć większą pewność, że parkiet będzie na lata.
Trzeba się jednak liczyć z ceną. Za ułożenie drogich klepek w piękny parkiet może fachowiec zażądać ceny nawet 200 złotych od metra kwadratowego. Za układanie tańszych do około 70 złoty za metr kwadratowy. Przy dużym salonie, lub chęci zrobienia parkietu w kilku pokojach może to trochę zakosztować.

Kiedy samemu się za to weźmiemy

Układanie parkietu dla osoby, która wcześniej układała panele, choćby i u siebie w domu nie powinno być takie trudne. Jednak konieczność posiadania wyrzynarki, aby docinać odpowiedniej długości deseczki może być już trudnością. Tak samo jeśli chodzi o bardziej skomplikowane wzory.
Oczywiście nie jest to niemożliwe. Dzisiaj możemy szybko znaleźć wiele materiałów pomocniczych, dzięki którym będziemy w stanie ułożyć parkiet sami.
Prawdopodobniej wyjdzie nam to o wiele taniej niż zatrudnienie fachowca, ale za to poświęcimy temu o wiele więcej czasu niż on.

 

Author: exmenus.pl