Pompy ciepła, czyli urządzenie grzewcze z ogromnym potencjałem

W naszych domach nieodłącznym elementem jest instalacja grzewcza i warto o niej pamiętać już na etapie stawiania domu. Warto bowiem pamiętać o tym, że to właśnie od wybranego uprzednio typu systemu grzewczego zależy późniejsza jego efektywność i koszty eksploatacyjne. Coraz częściej do głosu dochodzą też względy związane z dbałością o naturalne środowisko. Zbierając to wszystko razem, jednoznacznie wychodzi, że coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem na ogrzewanie domu jest pompa ciepła. Tym samym warto nieco pochylić się nad powyższym systemem grzewczym.

Pompy ciepła – krótka charakterystyka systemu grzewczego

Już na wstępie warto zaznaczyć, że jest to urządzenie o szerokim zastosowanie. Chodzi bowiem o to, że korzystając z pompy ciepła, nie tylko zyskamy CWU, ale też ogrzejemy dom. Do tego jest to również urządzenie przydatne do klimatyzowania i wentylacji pomieszczeń. Tym samym niezwykle istotny jest tu staranny jej wybór, aby działała ona możliwie najkorzystniej z naszego punktu widzenia. Każda pompa ciepła funkcjonuje na zasadzie zamkniętego obiegu.
W jego skład wchodzi: dolne i górne źródło ciepła, przewody z czynnikiem roboczym i kilka pomniejszych elementów.

Co możemy zyskać, montując w swoim gospodarstwie domowym pompę ciepła?

Ten rodzaj systemu grzewczego sam z siebie nie produkuje energii cieplnej, lecz korzysta z ciepła znajdującego się w gruncie, powietrzu bądź też wodzie gruntowej. Dopiero po ich przetworzeniu w wymienniku ciepła mamy możliwość pozyskania energii. Mowa jest tutaj o praktycznie 700% efektywności cieplnej. Są to więc naprawdę efektywne rozwiązania i tym samym jesteśmy w stanie w dużym stopniu zredukować koszty ogrzewania i pozyskania ciepłej wody użytkowej. Wymieniając profity z tytułu eksploatacji tego typu urządzeń, nie można również zapomnieć o ekologicznym podejściu wynikającym z ich eksploatacji. Do produkcji energii jest niezbędny jedynie prąd, a przy tym nie generujemy zbędnych odpadów i spalin. Co więcej, są to urządzenia dające pewność długotrwałej eksploatacji, gdyż ich żywotność szacuje się na około na 30 lat.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które ma przed sobą świetlaną przyszłość. Gwarantuje bowiem ono spore oszczędności, a przy tym jest zgodne z zielonymi trendami. Do tego jest to w zasadzie bezobsługowe urządzenie, które wymaga jedynie regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych.

 

Author: exmenus.pl