Prace murarskie: Sposoby układania cegieł, kamieni i bloków

Przy budowie lub remoncie domu, koniecznym jest zatrudnienie kogoś, kto poradzi sobie z pracami murarskimi. Murarz to zawód, którym trzeba się uczyć przez wiele lat, aby wykonywać prace dokładnie i z precyzją. Jedną z istotnych umiejętności murarza jest właściwe układanie cegieł, kamieni czy bloków. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby na układanie materiałów budowlanych.

I. UKŁADANIE CEGŁY

Cegły, która jest najczęściej stosowanym w budownictwie materiałem, można układać na kilka sposobów. Wśród nich można wyróżnić:

1. Klasyczny mur – ten sposób polega na układaniu cegieł na zasadzie przemiennego ułożenia. Najczęściej jest to stosowane przy murach parterowych.
2. Mur angielski – tutaj cegły układa się w taki sposób, że jedna cegła jest połówką poprzedniej. Tworzy to specyficzny wzór i jest stosowany przy wykonywaniu wieńców na budynkach.
3. Mur gotycki – tutaj cegły układa się w formie łuku, co daje bardzo dekoracyjne wrażenie. Stosowany przy budowach elementów wieńczących budowle.

II. UKŁADANIE KAMIENI

Kamienie z kolei wykorzystywane są rzadziej, ponieważ ich cena jest znacznie wyższa, niż cegieł. Warto jednak wiedzieć, że kamienie można układać na trzy sposoby:

1. Czterostronnym opuszczeniu – tutaj kamienie ustawia się na sobie w taki sposób, aby z jednej strony były równoległe, a z drugiej tworzyły wybrzuszenie. Stosowane najczęściej w przypadku murów, które będą narażone na silne efekty atmosferyczne.
2. Nakładką – kamienie układa się w taki sposób, że każdy kolejny jest na poprzednim, podobnie, jak w przypadku cegieł ang. Mur gotycki. Stosowany przy tworzeniu dekoracyjnych elewacji.
3. Łuki – kamienie układa się w sposób, który tworzy łuk. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku okien i drzwi, aby nadać im bardziej dekoracyjny charakter.

III. UKŁADANIE BLOKÓW

Bloki najczęściej wykorzystuje się w przypadku budowania domów jednorodzinnych. Ich układanie możemy wykonywać na kilka sposobów:

1. Na zaprawie – metoda ta polega na smarowaniu bloków warstwą zaprawy i układaniu ich sobie na przemian.
2. Bez zaprawy – ta metoda polega na układaniu bloków bez warstwy zaprawy. Są one ze sobą połączone za pomocą stalowych prętów.
3. Kwiaciasty – tutaj bloki układa się tak, że tworzą wypukły, kwadratowy wzór. Jest to stosowane najczęściej przy układaniu elewacji w blokach.

Podsumowując, każdy materiał budowlany można układać na kilka sposobów. Dobry murarz dobierze metodę układania materiału indywidualnie do każdego projektu z osobna. Dzięki temu powstają niepowtarzalne projekty, które zawsze wzbudzają zachwyt.

Author: exmenus.pl